+420 602 737 903 revize@profirevize.cz

Revize elektrických spotřebičů

Jedním ze základních předpokladů k podávání kvalitních pracovních výkonů na Vašem pracovišti je zajištění bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci. Velmi důležitou činností v této oblasti jsou pravidelné kontroly a revize elektrospotřebičů, které na Vašem pracovišti používáte. Prováděním elektro revizí chráníte nejen své zdraví a majetek, ale také zdraví svých zaměstnanců a pacientů. Povinnost pravidelně kontrolovat a revidovat veškeré elektrospotřebiče na pracovišti je také upravena Zákoníkem práce a dalšími prováděcími předpisy. Nad dodržováním bdí Český úřad inspekce práce prostřednictvím svých krajských inspektorátů. V případě škodné události může rovněž pojišťovna žádat o potvrzení splnění všech zákonných podmínek.

Právní rámec

Povinnost provádět revize elektrických spotřebičů vychází ze zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek BOZP, dále z nařízení vlády č. 378/2001 Sb., o požadavcích na bezpečný provoz a používání strojů a v neposlední řadě také ze zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce. Technické požadavky na spotřebiče a prováděcí předpisy jsou uvedeny v normě ČSN 331600 ed. 2 – Revize a kontroly elektrických spotřebičů během používání.

LHŮTY PRAVIDELNÝCH REVIZÍ NEPŘIPEVNĚNÝCH ELEKTRICKÝCH SPOTŘEBIČŮ PODLE ČSN 33 1600

SKUPINA TŘÍDA OCHRANY NEPŘIPEVNĚNÉ SPOTŘEBIČE DRŽENÉ V RUCE A PRODLUŽOVACÍ PŘÍVODY OSTATNÍ NEPŘIPEVNĚNÉ SPOTŘEBIČE
A Před vydáním provozovateli nebo uživateli a dle skupiny jejich užívání
B I 3 měsíce 6 měsíců
II a III 6 měsíců
C I 6 měsíců 24 měsíců
II a III 12 měsíců
D a E I 12 měsíců 24 měsíců
II a III

ROZDĚLENÍ ELEKTRICKÝCH SPOTŘEBIČŮ DLE UŽÍVÁNÍ:

  • A – spotřebiče poskytované formou pronájmu dalšímu provozovateli nebo přímému uživateli
  • B – spotřebiče používané ve venkovním prostoru (na stavbách, při zemědělských pracích,…)
  • C – spotřebiče používané při průmyslové a řemeslné činnosti ve vnitřních prostorách
  • D – spotřebiče používané ve veřejně přístupných prostorách (školy, kavárny,…)
  • E – spotřebiče používané při administrativní činnosti

A JAK TAKOVÁ REVIZE VLASTNĚ PROBÍHÁ?

Nejdříve se všechny spotřebiče prohlédnou – zjistí se třída ochrany a parametry přívodu ke spotřebiči. Poté přichází na řadu měření. U těch spotřebičů, které lze pro účely měření odpojit od sítě, je změřen odpor ochranného vodiče, izolační odpor a unikající proud. Nelze-li v době revize přístroj odpojit od sítě, provede se měření ve chvíli, kdy to bude možné. Součástí měření je ještě kontrola vývodů, kabelů a jejich příslušenství. Poté se spotřebič zapojí zpět do sítě a je zkontrolován jeho chod. Na závěr je ještě nutné zjistit, zda označení spotřebiče sedí, v případě nutnosti je ho potřeba upravit tak, aby se shodoval se současným stavem. O zaznamenání proběhlé revize snad není třeba se zmiňovat. Při kontrole elektrických spotřebičů je samozřejmě nutné držet se průvodní dokumentace a informací obsažených v ní.

Pobočka

Beckovského 2045, Havlíčkův Brod 58001

Otevirací doba

Po-Pá: 8:00-12:00 12:30-16:30

Zavolejte nám

602 737 903

Kontaktujte nás!

Napište na WhatsApp
Dobrý den, jak Vám můžeme pomoci?